وبلاگ تخصصی مهندسی ژئوتکنیک
وبلاگ مهندس علیرضا خسروانی مقدم

 
تاريخ : دوشنبه 3 شهریور1393

فیلم آزمایش روانگرایی خاک

در این فیلم برای درک بهتر پدیده روانگرایی آزمایش ساده ای انجام شده و یک دید کلی به علاقمندان این مبحث در مورد چگونگی رخداد این پدیده و عواقب ناشی از آن ارائه شده است.

رمز فایل: www.khosrovani.org

لینک دانلود


برچسب‌ها: liquefaction, آزمایش تانک شفاف, روانگرایی خاک

ارسال توسط علیرضا خسروانی مقدم

جزوه کامل روانگرایی و روشهاي ارزيابي پتانسيل روانگرايي

تهیه و تنظیم: علیرضا خسروانی مقدم

با توجه به سوالات و ابهامات بسیار زیادی که در زمینه روانگرایی و روش ارزیابی پتانسیل روانگرایی در وبلاگ تخصصی مهندسی ژئوتکنیک مطرح گردیده بود و همچنین پراکندگی موضوع در منابع مختلف ما را بر آن داشت که این پراکندگی مبحث را در یک جزوه به صورت منسجم در اختیار جامعه مهندسین عمران و ژئوتکنیک قرار دهیم. در این جزوه 60 صفحه ای سعی شده است که به طور کامل به موضوع روانگرایی و بررسي روشهاي ارزيابي پتانسيل روانگرايي پرداخته شود. امید بر این است که این جزوه بتواند راهگشای مهندسین و اساتید عزیز در درک صحیح و تعیین و ارزیابی پتانسیل روانگرایی باشد.

رمز فایل: www.khosrovani.blogfa.com

لینک دانلود از وبلاگ تخصصی مهندسی ژئوتکنیک


برچسب‌ها: روانگرایی, پتانسيل روانگرايي, زلزله, مقاومت برشی خاک

ارسال توسط علیرضا خسروانی مقدم
 
تاريخ : چهارشنبه 1 آذر1391

فایل پاورپوینت روانگرایی

این پاورپوینت 79 صفحه ای که توسط مهندس فریدون شهریور گردآوری شده است توضیحات نسبتا خوبی در رابطه با روانگرایی در خاک ارائه داده است که به علاقمندان در این زمینه پیشنهاد می شود که از لینک زیر دانلود نمایند.

رمز فایل: www.khosrovani.blogfa.comارسال توسط علیرضا خسروانی مقدم

روش های ارتعاشی اصلاح خاک در برابر روانگرایی

فایل 50 صفحه ای در مورد روش های ارتعاشی اصلاح خاک در برابر روانگرایی که از لینک زیر می توانید دانلود نمایید.

password: www.khosrovani.blogfa.com

لینک دانلودارسال توسط علیرضا خسروانی مقدم

مورد مطالعاتی آزمایش لرزه ای شمع با ابعاد واقعی در خاک روانگرا

Lateral Resistance of a Full-Scale Pile Group in Liquefied Sand

 این آزمایش توسط آقای رولینز و همکاران برروی شمع تکی و گروه شمع با ابعاد واقعی انجام شده است. آزمایش در یک جزیره با خاک ماسه ای با قابلیت روانگرایی انجام شده و از انفجارات متعدد برای شبیه سازی اثر زلزله استفاده شده است. این آزمایش یکی از مراجع اصلی مطالعه مقاومت جانبی شمع در خاکهای روانگرا می باشد که از نتایج آن می توان برای صحت سنجی مدلهای عددی استفاده نمود. مقاله مذکور را می توانید از لینک زیر دریافت نمایید.رمز فایل: www.khosrovani.blogfa.com

لینک دانلودارسال توسط علیرضا خسروانی مقدم
 
تاريخ : سه شنبه 23 اسفند1390

روانگرایی خاکها و روش پیشگیری از آنروانگرایی خاکها
 

روان شدن خاک ها در حین وقوع زلزله باعث از میان رفتن استحکام یا سختی خاک خواهد شد این عمل باعث نشت سازه ها یا وقوع زمین لغزه ها یا تسریع گسیختگی های مربوط به سد های خاکی و دیگر آثار مخربه خواهد شد در این مقاله علت های روان شدگی خاکها و روش های پیشگیری از آن بحث میشود

دانلود مقاله روانگرایی خاکها و روشهای پیشگیری از آنارسال توسط علیرضا خسروانی مقدم
 
تاريخ : جمعه 2 دی1390

دانلود کتاب روانگرایی خاک

Soil Liquefaction

By Mike Jefferies, Ken Been - Taylor & Francis (2006) - Hardback - 479 pages
Soil liquefaction: a critical state approach [Book]

Soil liquefaction is a phenomenon in which soil loses much of its strength or stiffness for a generally short time. It arises with cyclic loading and static overloading of soil, usually but not exclusively from earthquakes. Liquefaction develops rapidly, often with minimal warning in what appears to be a safe situation. It has caused many failures worldwide, with both deaths and some very large financial losses.
ارسال توسط علیرضا خسروانی مقدم
بررسي روشهاي بهسازي لرزه‌اي شالوده هاي موجود در برابر روانگرايي

وجود خاكهاي ماسه‌اي سست اشباع در مناطق مختلف، سازه‌هاي موجود در آن مناطق را در برابر روانگرايي ناامن مي‌سازد. توجه و رسيدگي به بحث بهسازي سازه اي اين ساختمان‌ها بهترين راه و تنها راه مقابله با اين پديده نمي‌باشد. بهبود در شرايط خاك زيرين اين سازه مي‌تواند خسارات احتمالي وارد به اين سازه‌ها را در برابر زلزله كاهش دهد. با توجه به نوع سازه كه در معرض خطر روانگرايي قرار دارد روشهاي متفاوتي جهت بهسازي آن مي‌توان پيشنهاد داد. در اين بررسي به انواع روشهاي بهسازي شالوده ها شامل شالوده هاي عميق مانند شمع‌ها و نيز شالوده هاي گسترده پرداخته و به چند مورد از روشهاي تجربي و مطالعات موردي كه در اين زمينه صورت گرفته اشاره شده و جزئيات و نحوه بهسازي لرزه اي اين گونه سازه ها مورد بررسي قرار گرفته است.

پسورد: icsr.irارسال توسط علیرضا خسروانی مقدم